Εργαστήριο Πληροφορικής και Ρομποτικής στην Εκπαίδευση και την Κοινωνία

AiRobo Training στη Θεσσαλονίκη

Tο Τμήμα Εκπαιδευτικης και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, από τις 17 έως τις 29 Ιουνίου 2024, είχε την χαρά να φιλοξενήσει τους εταίρους από το West University of Timisoara (WUT), Université de Lorraine (UL), and Eszterházy Károly Catholic University (EKCU)  στο πλαίσιο του έργου AiRobo: Artificial Intelligence based Robotics Project, GA number n° 2023-1-RO01-KA220-HED-000152418, Erasmus+ programme, Cooperation partnerships in higher education”.

Κατά τη διάρκεια του 12ήμερου T2 – Training in Robotics (II),  οι συμμετέχοντες εκπαιδεύτηκαν σε ζητήματα βασικής και προηγμένης ρομποτικής όπως εισαγωγή στην κοινωνική ρομποτική, βασικές αρχές προγραμματισμού, αλληλεπίδραση ανθρώπου-ρομπότ (HRI), η προηγμένη αλληλεπίδραση με κοινωνικά ρομπότ, κ.α.

Αυτή η πρωτοβουλία συνέβαλε σημαντικά στην προώθηση της εκπαίδευσης και της έρευνας στον τομέα της ρομποτικής, παρέχοντας πολύτιμες γνώσεις και δεξιότητες στους εταίρους και συμμετέχοντες!

Ιδιαίτερες ευχαριστίες προς το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και τον κ. Αντώνη Δημητρίου για την εξαιρετική φιλοξενία, την ενδιαφέρουσα ξενάγηση και την εμπεριστατωμένη παρουσίαση.

Για να μάθετε περισσότερα για το έργο μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του: https://airobo.info.uvt.ro/

Social Media AiRobo: